MOSiR Olecko

Galeria

PIŁKARSKIE ŚWIĘTO TALENTÓW w OLECKU

FESTIWAL PIŁKARSKI ŚLADAMI ORŁÓW GÓRSKIEGO na STADIONIE MIEJSKIM

10 września 1972 roku w Monachium reprezentacja Polski wygrała 2:1 z Węgrami w finale turnieju piłkarskiego XX Igrzysk Olimpijskich. Pół wieku później na Stadionie Miejskim w Olecku pojawiły się piłkarskie talenty z całej Polski, być może medaliści wielkich imprez w przyszłości. Następców Kazimierza Deyny, Grzegorza Laty, Włodzimierza Lubańskiego, a może Roberta Lewandowskiego, gdyby przenieść się w czas obecnych idoli młodych piłkarzy, mieliśmy okazję oglądać z podziwem podczas Festiwalu Piłkarskiego Śladami Orłów Górskiego organizowanego przez Białe Orły Warszawa i MOSIR Olecko pod patronatem Karol Sobczak Burmistrz Olecka.

Gośćmi Festiwalu byli Lesław Ćmikiewicz i Jerzy Kraska. Medaliści z Monachium, znakomici reprezentanci Polski sprzed lat, Orły Górskiego, z uwagą śledzili poczynania zawodników 10 piłkarskich akademii. W turnieju zagrały: Białe Orły Warszawa, Wisła Płock, Stomil Olsztyn, Wigry Suwałki, Rona 03 Ełk, Ostrołęcka Akademia Piłki Nożnej, Szkółka Piłkarska GOL Giżycko, Akademia Piłkarska MKS Rominta Gołdap, Akademia Junior Ełk i MLKS Czarni Olecko.
W grupie A najlepszy okazał się Stomil Olsztyn, a do półfinału awansowały także Białe Orły. Niewiele zabrakło Ronie 03 Ełk, która ostatecznie zajęła 3 miejsce w stawce, chociaż przegrała tylko raz. 4. lokatę zajął Gol Giżycko, a Czarni Olecko niestety musieli przełknąć gorycz porażki w czterech spotkaniach i czekał ich mecz o 9. pozycję. W grupie B komplet zwycięstwo odniosła Wisła Płock, która wyprzedziła Juniora Ełk. 3. miejsce przypadło Wigrom Suwałki, 4. zajął APN Ostrołęka, a 5. Rominta Gołdap.
W finałach „pocieszenia” Czarni pokonali Romintę w boju o 9. miejsce, APN Ostrołęką ograł Gol Giżycko o 7. lokatę, a Rona 03 Ełk zajęła 5. miejsce, zwyciężając Wigry.
W strefie medalowej Wisła ograła w półfinale Białe Orły, a Stomil 1:0 pokonał Juniora Ełk. W walce o miejsca na podium w obu spotkaniach padło po 7 goli. Junior strzelił 5 goli, Białe Orły 2 i puchar za 3. lokatę pojechał do Ełku. Z kolei największe trofeum wznieśli piłkarze Wisły Płock, którzy w finale wygrali aż 7:0 ze Stomilem.
Królem strzelców i najlepszym piłkarzem turnieju został Maciej Jankowski z Wisły Płock.
Podczas Festiwalu młodzi piłkarze i kibice mieli okazję obejrzeć pokaz freestyle’u w wykonaniu Adrian Duszak, wicemistrza świata i mistrza Polski w teqballu, spróbować swoich sił w tej dyscyplinie z mistrzynią Polski Alicja Bartnicka, skonsultować swoją dietę i skład ciała ze Strong Body Gym, sprostać piłkarskim wyzwaniom rodem z Turbokozaka czy i sprawdzić swoją wiedzę historyczną – także piłkarską – w specjalnym quizie.
Atrakcji nie zabrakło, łez radości i smutku także, ale najważniejsze, że nie zabrakło czystych dziecięcych emocji, fajnych przeżyć, które przerodzą się w kapitalne wspomnienia i przede wszystkim ogromnej porcji piłki nożnej.